Új családtag érkezése
Egy új kutya, legyen ő kölyök vagy felnőtt, új tagja a családnak. Nem lehet mindenre kiterjedő szabályt alkotni, hogyan kezdjünk hozzá az együtt éléshez. Mint mi, emberek, úgy a kutyák is különböző egyéniségek, karakterek. Az sem mindegy, milyen múlttal rendelkezik az új családtag (pl: gondoskodó tenyésztőtől vagy menhelyről fogadjuk be), mennyi idős (elválasztás utáni kölyök vagy kifejlett egyed), milyen ivarú (kan vagy szuka) és sorolhatnánk még, "hány félék" a kutyák! Azonban vannak bizonyos aranyszabályok, melyeket mindig érdemes szem előtt tartanunk. És így nagyon sokat tehetünk azért, hogy új családtagunk minél rövidebb idő alatt és minél zökkenőmentesebben alkalmazkodhasson új környezetéhez.
Egyik alapvető dolog, mely segítségünkre lehet az első napokban: a rendszeresség és a mindennapi rutin. Mindig ugyanabban az időben adjuk neki a reggelit és vacsorát, ugyanabban az időben sétáljunk, játszunk vele, és számára is meg kell, hogy legyen a pihenés ideje.
Nagyon fontos, hogy nem szabad sajnálnunk, és szánalomból elkényeztetni őt! Bármilyen fájdalmas volt a kölyök elválása az anyjától és testvéreitől, vagy ha menhelyről fogadtuk örökbe új kedvencünket és tudjuk, milyen nehéz sora volt, most már jó helyen van! Biztonságban fogja magát érezni, ha kedvesen, gyengéden, de ugyanakkor határozottan irányítjuk, megmutatjuk neki, mit szabad és mit nem lehet! Nagyon fontos, hogy már az első nap se engedjük meg neki, amit későbbiekben nem tűrünk tőle. Egy kifejlett dog eléri a 70-80 kilogrammot is. Ha nem akarjuk, hogy későbbiekben egy ekkora ebbel osztozzunk ágyunkon, akkor már az első estén is tessékeljük le magunk mellől. Később már sokkal nehezebb lesz!
A család több tagja is szeretne megismerkedni új kedvencünkkel. Azonban csak szépen, sorjában! Ne rohanja le egyszerre minden gyerek és felnőtt az amúgy is zaklatott jövevényt. A gyerekeket intsük nyugalomra, ne gyömöszöljék, szépen finoman szabad csak közeledni. A legjobb lenne megvárni, míg a kutya magától megy oda ismerkedni mindenkihez. Persze megint csak eltérőek a szabályok egy kölyök és egy felnőtt kutyával szemben is, de abban mindenképp megegyezhetünk, hogy az első órák stressz helyzetet teremtenek kutyánknál, legyünk türelmesek vele szemben, hagyjunk elegendő időt az ismerkedésre.
És az örök kérdés: kertben vagy lakásban? Ha dogról beszélünk, azt kell mondjam, mindegy, csak a gazda közelében lehessen. A dog rendkívül gazdaközpontú. Ha az alapvető igényeit kielégítjük, naponta rendszeresen mozgatjuk, akkor gond nélkül tartható lakásban is.
Természetesen ebben az esetben is szüksége van dogunknak a rendszeres sétához. Ez mind a megfelelő fizikai fejlődéséhez, mind a szocializációhoz szükséges. Nem utolsó sorban pedig azt szoktam mondani, hogy egy séta kutyánknak olyan, mint mikor mi újságot olvasunk. Ő is információkat gyűjt. Új és már ismert szagokkal találkozik, eseményekről informálódik.
Mindkét esetben megfelelő helyről kell gondoskodnunk dogunk részére. A lakás egy nyugodt pontján helyezzünk el részére fekvőhelyet. A dognál gyakran előfordul a felfekvés, mely nehezen gyógyul. Ezt megelőzendő, ideális egy puha takarót, matracot vagy saját ágyat kinevezni fekhelyéül.
Ha kertben tartjuk dogunkat, úgy gondoskodnunk kell megfelelő méretű házról. Ez akkora legyen, hogy kényelmesen elférjen benne, de ne legyen túl nagy, mert úgy a téli nagy hidegben nem tudja kellőképpen felfűteni testével. Fokozhatjuk a komfortot fűthető házzal, például villanyradiátorral is.
Tehetünk a házába szalmát, melegít, meggátolja a felfekvés kialakulását, és nem utolsó sorban a kutyák nagyon szeretik. Vigyázat, lehet benne bolha, ezért a megfelelő szerrel kezeljük, mielőtt a kedvencünket beengednénk a házba.
Az ideális méretű kutyaház a kifejlett kutya méreténél körülbelül kétszer szélesebbnek kell lennie. A házat huzatmentes helyre tegyük, ugyanakkor az is fontos szempont, hogy a házból szemmel tarthassa kutyánk a bejáratokat.
Számtalan kérdés merülhet még fel az első együtt töltött napokkal kapcsolatban. Mint említettük, a kutyák sem egyformák, a helyzetek, körülmények is különbözőek, így csak általánosságban egy-két alapvető kérdés megoldásához próbáltunk segítséget nyújtani. Bízom benne, hogy sikerült.
Berenczei Barbara