Ivarzás, ivartalanítás
A német dog a viszonylag későn érő fajtákhoz tartozik. Megkülönböztetünk ivarérett és tenyészérett kort. Az ivarérettséget a dog 1-1,5 éves kora körül éri el. Tenyésztésbe vétele ettől eltérő időpontban lehetséges. A németországi tenyésztési szabályzat szerint, kanokat az összes egyéb feltétel megléte esetén legkorábban 20 hónapos koruk betöltésétől kezdve, szukákat legkorábban 18 hónapos koruk betöltése után (4 hetes várakozási idővel) lehet bevonni a tenyésztésbe.
Akár szuka, akár kan kutyánk van, és nem tenyésztési céllal vásároltuk, mindenképpen célszerű ivartalaníttatni! Így még évekkel hosszabbíthatjuk meg az együtt töltött időt, és rengeteg kellemetlenségtől szabadítjuk meg kedvencünket, és magunkat is! www.felicavet.hu
A szuka első alkalommal 6-12 hónapos kor között tüzel. A tüzelést jól észrevehető, egyértelmű jelek kísérik. A szuka viselkedése is megváltozik, nyugtalan lesz, étvágya megváltozik, esetleg elkóborol, sétálás alkalmával nem hívható be azonnal. Itt jegyezném meg, hogy ha nem szeretnénk kutyacsaládunk létszámát bővíteni, a tüzelő szukát más kanoktól el kell zárnunk, illetve a kanok bejutását a szukához meg kell akadályoznunk. A tüzelés ideje alatt nem célszerű a szukával sétálni, közösségbe vinni. Ha akkor és ott éppen nem is találkozik kannal, a szagjelét az útvonalon hagyja, ezek alapján könnyen betévedhet egy-egy nem kívánt udvarló. Természetesen más a helyzet a lakásban tartott dognál, de ebben az esetben is mindenképp célszerű a póráz használata.
A tüzelés több fázisra osztható. Első fázis az előivarzás. Ekkor kezdődik a vérzés, mely során sötét, barnás színű ivarzási nyálka ürül a hüvelyből. A péra ajkak jelentősen megduzzadnak. Ez az időszak kb 7-9 napig tart. A 9-13. nap közötti időszakra tehető a főivarzás fázisa. Ekkor az ivarzási nyák összetétele megváltozik, kitisztul, rózsaszínűvé válik. A levált petesejtek 24-48 órán át termékenyek, ebben az időszakban fogamzó képes a szuka, ekkor különösen jól kell vigyázni rá. A környékbeli kanok mindent elkövetnek, hogy bejussanak az áhított szukához, és ezekben a napokban ő is rendkívül szívesen veszi a kan társaságát.
A következő fázis a sárgatest fázis, mely körülbelül 2 hónapig tart, majd a nyugalmi periódus, mely kb. 4 hónapos folyamat.
Természetesen ezek az időintervallumok nem kőbe vésett adatok, minden része egyedenként változik. Az általánosság szerint a szuka az ivarzás 9-13. napja között fogamzó képes. Ezzel szemben volt már rá példa, hogy már a 4-5. napon, vagy a másik véglet, a 21-22. napon volt fogamzó képes. A két ivarzás közötti időszak is lehet 4-5 hónap, illetve 8-9 hónap is. Mindez egyedenként változik. Egy dolog azonban rendkívül fontos: ha nem akarjuk szaporítani kedvencünket, időben cselekednünk kell. Ezt megoldhatjuk úgy is, hogy odafigyelünk rá és a kellő időben gondoskodunk arról, hogy ne kerülhessen kan közelébe.
Egyéb, orvosi beavatkozások is felmerülhetnek. Egyik megoldás az ivartalanítás. Lehetőség van még hormonális kezelésre, mely nem végleges megoldás, az ivarzás kezdete előtt előírt módon orvos adagolhatja. Ha megtörtént a nem kívánt találkozó, úgy az állatorvos a fedezést követő 8-10 napon belül hormonkészítmény alkalmazásával meggátolja a termékenyített petesejtek beágyazódását, így nem vemhesül a szuka.
Minden ellenkező híresztelés ellenére, nem kell a szukának életében egyszer mindenkép ellenie. Ez egy hibás tézis! Csak azért, mert a szomszéd azt mondta, hogy "egyszer fialnia kell a kutyának", ne szaporítsuk gondolkodás nélkül szukánkat! Vegyük fel a kapcsolatot az állatorvossal, aki több módon is gondtalanná teheti kedvencünk és a mi életünket is. www.felicavet.hu
Berenczei Barbara és Dékány Zsuzsanna